top of page
חיפוש
  • תמונת הסופר/תדן טופז

מפץ הקורונה - מלימון ללימונדה

נגיף הקורונה החכם , היות ואתה כבר כאן וכנראה לא לזמן קצר רציתי לספר לך דברים טובים שמתרחשים אצלי ,אצלינו ובעולם בגללך .

פתחת לנו פרספקטיבה חדשה ,מאתגרת,מענינת שעושה ותעשה סדר במירוץ המטורף שלנו .

באופן קצת אכזרי לדעתי אבל בהחלט חכם אתה מלמד אותנו עובדות חיים חשובות , לא סתם אתה פוגע בנו דרך מערכת הנשימה , " החיים אינם נמדדים בכמה נשימות נשמת אלא ברגעים המעתיקים את נשימתך ".

אין לנו ברירה אלא להביט על כל צעד שאנו עושים כיום ומניסיוני בניהול צמיחה בארגון - מדידה היא הכלי הראשון להבנה ,מעקב,תפעול והצלחה .

ערוצי התקשורת שלנו החליטו רק להתעכב ולהתמקד במדידת המתים והחולים .

מדידה היא לא רק בכמות .

להל"ן תובנות שלי לכם לעוד מדדים :

קרבה חברתית. חיבוק. נשיקה. לחיצת יד. בילוי משותף. הם כל כך חיוניים לחיינו, עד שרק כשהם נמנעים מאיתנו אנחנו לומדים להעריך את ערכם. בואו נוסיף אותם לשעון החכם .....

משמעת החברתית והשיתוף מגינים על חיינו. אנחנו תלויים במשמעת הזאת כמו באוויר לנשימה. לא רק בקבוצה הקטנה הסובבת אותנו, אלא במדינה כולה וברחבי העולם. ( אקלים,זיהום,בריאות,אנושיות,טבע). בואו נמדוד וניתן ציון / הטבה במיסוי לממושמעים ...

משרד הבריאות חשוב לא פחות ואולי יותר ממשרד הביטחון. מערכת הבריאות חשובה לאין ערוך מכמות הטנקים, הצוללות והמטוסים, הפצצות הגרעיניות ואיגודי הכוחות העצומים שבנו המעצמות.

(נגיף אחד בלתי נראה שיתק את כל ארסנל הנשק בעולם ואת המוטיבציה להפעיל אותו ), בואו נמדוד אותו וע"י כך נדאג לשיפור יומי שלו במספר רב של פרמטרים.

הפוליטיקה שלנו כל כך מושחתת, עד שרק נגיף זעיר אך מאיים ומסוכן, יכול להבהיר לנו עד כמה הפוליטיקאים שלנו ציניים ומוכנים למכור את כל עקרונותיהם כדי לקבל תפקיד מינסטריאלי ותקציב. - בואו נמדוד את התפוקה,החדשנות, האידאלים שהם מיצרים עבורינו - אולי שיטת הבחירה כולה צריכה להשתנות.

מזון. רק הנגיף הזה מבהיר לנו עד כמה המדינה תלויה במזון שהיא עצמה מייצרת ומספקת. בחקלאות, במים בתעשייה כחול לבן. כשכל הטיסות נעצרות והעולם כולו בהסגר, התורות הכלכליות , משתנות מתחת למסיכות ולכפפות. בואו נמדוד ,נסמן קווים אדומים של יצור ואספקה עצמית .

הנגיף מחזק את הדמוקרטיה. לפתע הדמוקרטיה כל כך בהירה ומובנת. דרושה ובלתי מושגת. לפתע לקיחתה מאיתנו בחסות הנגיף, מזעזעת אותנו !. בואו נמדוד לדוגמא את בתי המשפט והמשטרה באיכות ומהירות השרות .


את מערכות חיינו צריכים לנהל אנשים מקצועיים, משכילים, ישרים. אי אפשר להפקיד מערכת חיונית כמו בתי החולים בידי שותף פוליטי, רק משיקול פוליטי צר. הקריסה ברורה. (לדוגמא שמכשירי נשימה זקוקים גם לכוח אדם ) .

מלחמה ושלום. האויבים של אתמול מחויבים לשתף פעולה ביניהם מול האויב המשותף המאיים על כולם. אחריו אולי גם יידעו להגיע להבנות לגבי הסכסוך העתיק ביניהם.

כולנו בשר ודם כולנו שווים ,הקורונה, התפזר בכל העולם. הוא נמצא ברקמת החיים בכל ריאה ועל כל משטח. הוא יכול לעבור מאדם לאדם בלי הבדל דת גזע או מין. בלי להבחין בין גזען לדמוקרט, בין הומופוב לאנטישמי, בין מזרחי לאשכנזי, בין שחור ללבן. בואו נמדוד את מערכות החינוך והתכנים שהם אכן מתאימים לתובנה הזאת .

המדע שהומצע ע"י האדם , עדין אינו מפותח מספיק כדי להגן על הקיום האנושי. האדם המציא גלגל ומחשב, דלק ותרופות, הגיע לירח, אבל פה על כדור הארץ תוקף אותנו יצור חכם לא פחות מאיתנו . בואו נמדוד בכסף,בהון אנושי,בחינוך את סדרי העדיפויות .

תודה לך , נגיף חכם שעצרת לנו את העולם וגרמת לנו לחשוב ולמדוד .

אל תתנו לתקופה הזו להיבלע בין מחוגי השעון, מבלי שעשיתם בה משהו טוב ויעיל עבור עצמכם ועבור משפחתכם.


"המדידה היא הכרח. אילוץ אמתי. בלי מדידה לא ניתן להשיג שיפור, או שהוא יהיה אקראי וקצר מועד".(אנדי גרוב)


מי שיחזור אחרי הסגר והבידוד לנהוג כמו שנהג לפני התפרצות הקורונה, עלול לשלם מחיר יקר.

עד כמה שהמצב רציני מאוד ברמה העולמית, תחפשו את ההומור והחיוביות של אנשים בבדיחות יצירתיות שלא מפסיקות להגיע בוואטצאפ, ופייסבוק ואינסטגרם ובכל דרך אפשרית, מה שאולי מרמז שאנו מוכנים גם לסוף העולם, ובמידה שיגיע אז נתמודד ונחפש פתרון לשרוד. גם התקופה הזו תעבור! הכניסו לחייכם קצת פרופורציה.
140 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page