חיפוש
  • דן טופז

"אם תמיד תעשה את מה שעשית ,אז תמיד תגיע לאן שהגעת"

משפט זה ישב אצלי בראש באוגוסט 2009 , חודשיים לאחר שמסרתי את מפתחות העסק המשפחתי / ציבורי

שבצירוף שנות העבודה של אבא ז"ל , שמוליק ואנוכי – השקענו בו למעלה מ 100 שנות עבודה .

בפעם הראשונה בחיי הבוגרים יצאתי מתבנית נוף ילדותי הפנימית והחיצונית .

נושא באחריות למשפחה ומשוחרר מאחריות של מנהל ומנהיג למאות עובדים מצוינים ,שאיתם ביחד

התמודדנו והצלחנו לבנות תעשייה פורצת דרך בישראל עם מוצרים שנמכרים בכל העולם. הגדרה רחבה של המוצרים שלנו נמצאת בתאור השימוש " CRITICAL APPLICATION" . הלקוחות הם ממיגוון תחומים רחב כגון כימיה,אנרגיה,רפואה,חלל,בטחון,סמיקונדקטור ,מכוני מחקר ועוד.

WWW.HAM-LET.COM

נחיתה בניו יורק , טיסה קצרה לבוסטון ומונית למוסד האקדמאי המפורסם אוניברסיטת הרווארד .

תוכנית הלימודים שלי מס 177, "120 תלמידים מובחרים " . הם נבחרו ונשלחו עקב הצטיינותם במקומות העבודה שלהם ורצונם להתקדם בשרשרת הניהול . אני הגעתי על חשבוני הפרטי ללמוד ולהפתח לעולמות ותחומים חדשים .

תוכנית הלימודים היוקרתית AMP של אוניברסיטת הרווארד נבנתה בדיוק לצורך זה .

בשפה האנגלית באתר הרשמי של אוניברסיטת הרווארד חזון תוכנית הלימודים כתוב :

“Market volatility, digital transformation, and innovation are changing the way companies compete in every industry—and increasing the demand for business leaders who are global changemakers. Whether you are looking to move up to the executive suite or are about to take on greater leadership responsibilities, the Advanced Management Program is designed to bring about a full-scale change that empowers executives to create and renew competitive advantage for their organizations.”

4 חודשיים בתנאי פנימייה יוקרתית ,7 ימים בשבוע מפעילים אותך פיזית ,נפשית ושכלית 24/7 .

תובנות חדשות במיגוון נושאים בעולם העסקי, התובנה הגדולה מכולם היא - הצורך בשינוי !!.

דקות הליכה מהקמפוס המדהים ביופיו ,נפתחה חנות של חברת אפל . עמדתי בתור ארוך של אנשים מכל מיגוון הקשת. השעה 4:00 לפנות בוקר בכדי להיפגש עם מכשיר האייפון החדש שנוספה לו האות S, שמסמלת את המהירות המשופרת של המכשיר, מצלמה,מצפן,רמקול פנימי ושליטה קולית.

התוכן הלימודי מפיהם של טובי המרצים בעולם,סיור מוחות יומי עם טובי המנהלים שלומדים איתך ובאותו זמן בכף ידי מכשיר האיפון החדש ,שיפרק לרסיסים את העולם הישן ויבנה עולם חדש לטוב או לרע לאנושות והמסחר .

מרוץ מטורף , שהמנוע שלו הוא יזמים סטארטפיסטים מוכשרים עם התלהבות חזון ומוטיבציה אדירה מכל מקום בעולם שמנגישים לתוך כף ידינו 24/7 את החנות הכי גדולה בעולם שיש בה הכל ( אמזון).

חברת המלונאות הגדולה בעולם היא חברה שאין בבעלותה שום מלון,כנ"ל חברת המוניות ,גוגל ועוד אלפי אפליקציות שנוצרות כל יום בכל תחום.

זה הכל חדש,מלהיב,צבעוני,קל נסחפתי עם כולם,

בשנתיים האחרונות אני מרגיש את חוסר האיזון במרוץ ושחסרים מספר ברגים חדשים לקופסאת המח שלנו צריך להמציא ולהטמיע אותם ,הם הכרחיים למנהיגות והמשך הקיום של האנושות .

המוסדות הבינלאומיים , הממשל , המנהיגות הציבורית מאבדים מכוחם , הם ממשיכים לעשות את מה שתמיד עשו ולכן נשארים באותו מקום ,לדעתי בשל קפאון מחשבתי ,מבנים ארגוניים ישנים וחתרנות של מנהיגים שהעסקנות והפוליטיקה היא 90% מעולמם.

אני פונה לסטודנטים ולמנהלי מוסדות להשכלה,לדעתי מתפקידם לא רק ללמוד ,לעבוד בעולם החדש אלה גם לקחת אחריות ולהנהיג אותו קדימה .

לצאת מהקופסא , יותר מכך להבין שכבר אין קופסא.

טיפוח מנהיגות צעירה וחדשה חייב להיכנס לסדר היום , הטכנולוגיה נותנת לנו כח של סופרמן ,אבל סופרמן צריך ללמוד, לדעת ,ללחום ולאזן את הקדמה הטכנולוגית בתשובות ובחוקים לשאלות האתיות ,ערכיות,מוסריות לבניית חברה טובה יותר עם לב ונשמה.

מערכת החינוך חייבת להמציא את עצמה מחדש באותה התלהבות ,כשרון וכלים טכנולוגים של סטארטאפ .

מערכת החינוך היא חלק ממערכות הממישל , זה מביא אותי למחשבה שאנחנו צריכים לחפש מנהיגים שעיקר כוחם הוא פילוסופיה,מדעי הרוח . הם אילו שיוכלו לאזן קפיטליזם,מדע,טכנולוגיה עם יצירת חיים טובה לאנושות.

מכאן החשיבות העצומה שאני רוחש לדוגמא אישית,לחינוך ולחינוך מחדש שכתב איש החזון דוד בן גוריון .

"לימים הגדיר בגילוי לב את כללי "עשה ואל תעשה" של מנהיג:

"עלייך לדעת מה אתה רוצה להשיג, להיות בטוח במטרותיך ולראותן לעיניך כל העת.

עליך לקבוע עדיפויותיך . עליך לתת אמון באנשיך -לא פעם אמון רב יותר משהם נותנים בעצמם, שכן המנהיג המדיני האמיתי מכיר באופן אינסטינקטיבי את יכולתו של אדם ומסוגל לעוררו למצותה ברגעי משבר.

עלייך לדעת, מתי להילחם ביריבך הפוליטיים ומתי להפסיק לזמן מה.

לעולם אל לך להתפשר בשאלות עקרוניות, עלייך להיות מודע לגורם הזמן.

זה דורש ממך התמצאות מושלמת במה שמתרחש סביבך באזוריך, אם אתה מנהיג מקומי ,בארצך ובעולם, אם אתה מנהיג לאומי.

ומאחר שהעולם אינו נעצר אף לרגע, ונתיב הכח משנה את מרכיביו-עליך לבחון שוב ושוב, בהתמדה, את המדיניות, שבחרת להגשמת מטרותיך, מנהיג פוליטי חייב להגדיש זמן רב למחשבה. ומוכרח להקדיש זמן רב לחינוך הציבור ולחינוכו מחדש."


קוראים יקרים, בואו נשנה את מה שתמיד עשינו בכדי שנדביק את הפער במירוץ עם הטכנולוגיה .

נכניס לשיח הפרטי והציבורי שלנו שעות של שיחה ,מחשבה ופעולה על הסתת הדגש מלימוד של חומר מוגדר המבוסס על שינון ונתמקד בהקניית כישורים כלליים שיוכלו לשמש את דור המחר לאורך חייו.

כישורים כגון ניהול מידע, חשיבה ביקורתית, יצירתיות וחדשנות, פתרון בעיות, שיתוף פעולה, תקשורת, כישורים טכניים־ דיגיטליים, הכוונה עצמית, למידה לאורך החיים, מודעות אתית, מודעות תרבותית וגמישות

מכאן גם תבוא הבנה אמיתית בבחירת שליחי הציבור שלנו ומנהלים בכלל.

האחריות היא שלנו האזרחים להבין ולתמוך רק באילו שהם עם מוסר גבוה , ובעלי חזון לשנים קדימה .


24 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול